Uważasz, że zagrożenie ze strony hakerów nie jest realne, a Twoja firma jest bezpieczna? Nic bardziej mylnego! Cyberprzestępcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na zawłaszczenie cennych danych czy dostanie się do kont bankowych przedsiębiorstwa. Tylko w skali tygodnia dochodzi średnio do ponad 600 ataków na firmowe systemy w Polsce. Choć zagrożenie największe jest w przypadku instytucji finansowych i bankowych, wielu przedsiębiorców z innych branż również powinno mieć się na baczności. Co zrobić, żeby uchronić się przed wirtualnymi przestępcami?
Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad, o których za chwilę opowiemy, może przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa firmy. Złośliwe kampanie hakerskie mogą dotknąć każdego przedsiębiorcy i warto zdawać sobie z tego sprawę, a także uczulić na ten aspekt pracowników, którzy powinni przejść obowiązkowe szkolenie z procedur bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania powinniśmy wdrożyć?
Bardzo ważną zasadą, która może zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców, jest aktualizowanie systemu i aplikacji, na których pracujemy. Często o tym zapominamy lub pomijamy tę czynność na przykład z obawy, że zajmie nam to zbyt dużo czasu. Tymczasem zaktualizowane systemy operacyjne zawierają udoskonalenia, które mogą być przydatne w sytuacji, kiedy znajdziemy się na celowniku hakerów.
Hasła i programy antywirusowe – chroń swoją firmę przed hakerami
Bardzo prostym, ale skutecznym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa firmy w kontekście zagrożenia cyberatakami, jest polityka przedsiębiorstwa związana z zarządzaniem hasłami. Mocne oraz niepowtarzalne hasła są kluczowe dla ochrony newralgicznych obszarów.
Jeśli zależy nam na bezpiecznym prowadzeniu biznesu, niezbędne będzie też zainstalowanie na każdym urządzeniu programu antywirusowego, który stanowi zaporę dla wielu ataków hakerskich i wirusów. Jak zwiększyć korzyści płynące z rozwiązania? Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu antywirusów. Pominięcie tego kroku może osłabić ochronę przed cyberatakami. Antywirusy stanowią tarczę przed różnego rodzaju zagrożeniami, na bieżąco informują o niebezpieczeństwie zainfekowania złośliwym oprogramowaniem i udaremniają działania przestępców.